MMORPG - Metin2 - Knight Online - Cabal Online - Karahan Online - Silkroad
HOŞGELDİNİZ!

Misafirken Türkiyenin En prestijli MMO Forumundan %10 Oranında Faydalanabilirsiniz!

Kayıt Olmak İçin Tıklayın


Saygılarımla BeTe 
AnasayfaForum KurallarıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 MMORPG SuçLarı

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
MisafirMesajKonu: MMORPG SuçLarı   Salı Ara. 22, 2009 8:04 pm

Günlük hayatta çoğunlukla bilişim ile bilgisayar kelimeleri eş anlam ifade ediyormuş gibi kullanılıyor ise de bu bir yanılgıdan ibarettir. Bilişim kelimesi,bilgisayardan faydalanılarak bilgilerin depolanması,işlenerek başkalarının istifadesine sunulur hale getirilmesi ve iletilmesi faaliyetini,bilgisayar ise bu faaliyetin gerçekleştirilmesinde en önemli etken olan cihazı ifade etmektedir.
Bilgisayar suçları ya da bilişim suçları konusunda herkesin ittifak ettiği bir tarif yoksa da en geniş kabul gören tarif Avrupa Ekonomik Topluluğu Uzmanlar Komisyonu’nun Mayıs 1983 tarihinde Paris Toplantısı’nda yaptığı tanımlamadır.Bu tanımlamaya göre bilişim suçları;”Bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanuni,gayri ahlaki veya yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranış”tır.

Bilişim suçu kavramı Türk Ceza Hukukuna ilk defa 1991 yılında 3756 sayılı Kanunla girmiş olup Bilişim Alanında Suçlar başlığı altında Türk Ceza Kanunu’nun 525 inci maddesinin (a-b-c-d) bentlerindeki düzenlemeleri yapan Yasa koyucumuzun bilişim alanı ihlallerini bilişim suçu olarak isimlendirmeyi tercih ettiği görülmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nda Bilişim Suçları

525 inci maddenin (d) bendi,bilişim suçu işleyenler hakkında verilmesi gereken (kamu hizmetinden veya meslek veya sanat veya ticaretten muayyen bir süre yasaklanma) şeklindeki fer’i ceza ile ilgili olup (a),(b) ve (c) bentlerinde tarifi yapılıp müeyyideleri gösterilen beş ayrı suç tipinden bahsetmek mümkündür.Bunlar sırası ile;

1-Sistemde yer alan ve sır teşkil eden bilgiyi hukuka aykırı olarak elde edip öğrenmek,(a-1)

2-Başkasına zarar vermek için sistemde bulunan bilgileri kullanmak,nakletmek,çoğaltmak,(a-2)

3-Başkasına zarar vermek veya kendisine veya başkasına yarar sağlamak maksadı ile sistemi ve unsurlarını tahrip etmek,değiştirmek,silmek,sistemin işlemesine engel olmak,yanlış biçimde işlemesini sağlamak,(b-1)

4-Sistemi kullanarak kendisi veya başkası lehine hukuka aykırı yarar sağlamak,dolandırıcılık,(b-2)

5-Sistemi kullanarak sahtecilik yapmaktır.(c)

Sanal suçlar kapsamına giren maddelerden bizi ilgilendirenler ve bunlara öngörülen cezalar ise şöyle:

* Bir bilişim sistemine girerek, veri veya program elde eden kimseye 1-3 yıl arası hapis. Korsana 5 yıl.

* Bir bilişim sisteminin çalışmasını veya işleyişini tamamen veya kısmen engelleyen, erişilmez kılan veya bozan kişiye 2 yıldan 5 yıla kadar hapis.

* Suç amacıyla donanım ve yazılım üreten, uyarlayan, satan, sağlayan, dağıtan veya bu amaçla bilişim sistemine erişimi mümkün kılan parola ve erişim kodu sağlayana 5 yıl hapis.

* Sahtecilik için bilişim sistemindeki verileri silen, değiştiren, yeni veri girene 3 yıl hapis.

* Bilişim ağıyla haksız yarar sağlayana 5 yıla kadar hapis, 2000 güne kadar para cezası.

* Bir başkası gibi davranarak yarar sağlamak veya zarar vermek amacıyla kişileri yanıltarak bilgi toplayana 1 yıl hapis.

.. Şapka ve Türk Harfleri Kanunu'na muhalefet, göreve ilişkin sırların açıklanması. (Bunu bilmiyorsunuz belki ama Türkçe üzerinde tahribat yapmak yasal suçtur .Yazı yazarken kullandığınız yeni karakterleri düşünün)


.. Tehdit, şantaj, hakaret veya iftira suçu bilişim ağı üzerinden işlenirse TCK'ya göre verilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

.. Toplu yaramaz ileti gönderene 10000 YTL-50000 YTL arası para cezası. (Hesap ve parola ele geçirmek için kullanılan mail proğramları )

İşte size örnek bir dava…

İZMİR'de internet üzerinden oynanan ‘K.O’ oyununun karakterlerini, sanal savaş aletlerini ve eşyalarını yine internetten satma vaadinde bulunarak yaklaşık 100 bin TL'lik dolandırıcılık yapan D.A.S. tutuklandı
Cumhuriyet savcılığına başvuran şikayetçiler, internet üzerinden oynadıkları oyunda dolandırıldıklarını bildirdi. Savcılığın talimatı üzerine Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, çalışma başlattı. Araştırmalar sırasında, oyununun karakterlerini, sanal savaş aletlerini ve eşyalarını 100 ile 750 TL arasındaki fiyatlarda satma vaadinde bulunup, paranın hesabına aktarılmasını sağlayarak dolandırıcılık yapan D.A.S.'nin kimliği belirlendi.
Yazışmalarında İlkay Erdoğan, rumuzunu kullanan zanlı, alıcı gibi davranan polis ekiplerinin araştırmalarının ardından Hatay semtindeki evinde yakalandı. Bugüne kadar aynı yolla 100 bin TL'lik dolandırıcılık yaptığı belirlenen D.A.S.'nin, sevkedildiği adliyede çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr


Sevgili arkadaşlar yukarıdaki örnek ile anlatmaya çalıştığımız gibi Bilgisayar ve Bilişim Kuruluşlarının ve siz oyuncuların hakları yasalarla koruma altındadır. Bu bağlamda bizi ilgilendiren İnternet üzerinden oynadığımız Online Oyunların Üretici firmalarının ve Bu oyunları takip eden siz oyun severlerin haklarıdır. Bildiğimiz gibi oyunlarda çeşitli isimlerde hile programları, şirketlerin oyun içi güvenliklerini azaltan yada tamamen ortadan kaldıran programcıklar, üreticinin izni olmadığı halde oyun dosyaları ve serverlarına yönelik yapılan müdahaleler içeren yazılımlar üretmek dağıtmak ve hatta kullanmak suçtur.Üretici firmalar yapan ve dağıtanlara cezai yaptırım uygulatacak mahkeme kararları alabildikleri gibi kullananlara da işlem uygulamakta serbesttir. (ban ip blok vb )
Sizlerinde Üretici firmalar ile ilgili sorun ve şikayet bildirme hakkınız her zaman vardır. Yasal olmayan şekilde hesaplarınıza el konulması kapatılması kullanım haklarınızın kısıtlanması yasaktır. ( Özellikle Pay to Play denilen Paralı servisler için )
Önemli bir konuda oyunlar üzerinden haksız kazanç sağlayan kişiler ve bunların yayın yaptıkları internet siteleri. Sevgili okuyucularımız sizlere ilk başta emek harcamadan ileri seviyelere gelmek çeşitli araç ve gereçleri elde etmek güzel gelebilir. Ama bir süre sonra sizlerinde bu durumdan muzdarip olacağınız malum. Lütfen bu tür kişi ve yayın organlarına prim vermeyiniz. Örnek haberde görüldüğü üzere bu tür insanlar dönüp dolaşıp çeşitli şekillerde sizleri dolandırma yoluna da gireceklerdir. Oyunlarla ilgili meteryallerin para karşılığı satılması el değiştirmesi zaten oyun firmaları tarafından yasaklanmıştır. Ayrıca bu oyunların amacı kişisel rant elde etmek değildir.
Bu duruma düşmüş ve dolandırıcılık mağduru olmuş arkadaşlarımıza önerimiz vakit geçirmeden Emniyet Güçlerini durumdan haberdar etmeleri ve bu kişiler hakkında Savcılıklara suç duyurusunda bulunmaktır. Toplumuzda yaygın olarak bilindiğinin aksine bu tip davranışlar ceza kapsamındadır.
AliveinGames olarak bu konuyu sizlerle paylaşırken; sizlerin ve üretici firmaların haklarının neler olduğu konusunda bilgi edinmenizi sağlamak ve bu durumlara karşı caydırıcılık teşkil etmektir.Online oyun dünyasının gelişmesini, ülkemizde daha kaliteli yapımların kendi dilimizde oynanılır halde olmasını ve günün stresini atmak yeni arkadaşlar yeni kültürlerle tanışıp kaynaşmak tüm bunları yaparken hoşça vakit geçirmek istiyorsak bunlara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz… Unutmayın Bu sadece Bir Oyun...!


Bilgilendirmedir... papatya
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
MMORPG SuçLarı
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
MMORPG - Metin2 - Knight Online - Cabal Online - Karahan Online - Silkroad :: Prommo - MMOG :: MMORPG Genel-
Buraya geçin: